Комунальне некомерційне підприємство 'ПОЛІКЛІНІЧНЕ ОБ`ЄДНАННЯ' Міської ради міста Кропивницького'


РАК - НЕ ВИРОК!
Час від часу населення повідомляють про те, що знайдено або буде створено універсальне та абсолютно ефективні засоби для лікування раку. Однак серйозні науковці упевнені, що єдиний засіб створити неможливо в силу різноманітної природи самого захворювання.

Рак представляє собою сукупність  ста різноманітних захворювань. Якщо б рак був інфекційним захворюванням, таким як віспа або дифтерія, вчені розробили б вакцину або ефективні ліки. Дії вакцин або антибіотиків засновані на диференціації між людськими клітинами, з одного боку, та вірусами та бактеріями – з іншого. Але ракові клітини – це і є ті ж самі клітини, але  з невеликими змінами,  тому вони не відштовхуються імунною системою. Та поки що не знайдено засіб, який здатний вибірково вбивати тільки ракові клітини, залишаючи недоторканими решту нормальних клітин людського організму.

Вчені  впевнено відмічають, що інфекційного зараження люди, які стикаються з раковими хворими, можуть не боятися. Вони підкреслюють, що це важливо для спілкування з хворими і це має значення для моральної підтримки хворих на рак. Забезпечити їм задовільну якість життя – медична та моральна задача людства, яке завжди в боргу перед цими хворими.

Сучасній науці відомі сотні причин, здатних в сукупності визивати ракову пухлину. Англійські онкоепідеміологи підрахували питому вагу факторів, які визивають рак. Головна роль належить харчуванню (30 – 35% випадків захворювань) та палінню (30 – 32%). Інфекційні агенти, спершу всього віруси, визивають 10% злоякісних пухлин, ендокринні фактори – 7%, виробничі канцерогени – 4%, алкоголь – 3-4%, забруднення навколишнього середовища – 2%, харчові добавки, ультрафіолет сонця та іонізуюча радіація – 1% , 5% випадків раку обумовлені невідомими причинами. Взагалі, багато спеціалістів вважають, що біля 80% випадків раку пов’язані з впливом негативних факторів навколишнього середовища та неправильним способом життя. Ми легковажно кожен день піддаємо ризику своє здоров’я в надії на те, що все минеться.

Зрозуміло, що вищеперераховані причини захворювання на рак лише підвищує його ризик, а не призводить напряму до захворювання.

Сучасна онкологія має потужні методи хірургічного, променевого та медикаментозного лікування раку. Зараз від раку виліковуються 30% хворих. При деяких ракових захворюваннях, наприклад лімфогранулематозі, раку яєчка, хорионкарциномі сьогодні повністю виліковуються більшість хворих, але в онкології особливо актуально те, що хворобу легше попередити, чим лікувати.

Кращим результатом лікування раку є рання діагностика, яка стала доступною тому, що на допомогу лікарям онкологам прийшло новітнє обладнання, яке допомагає виявити захворювання на ранніх стадіях та більш ефективно проводити лікування таких хворих. Використовуючи гастрофіброскоп, лікар може заглянути в стравохід та шлунок, сфотографувати їх та виявити патологічні зміни. Мамографія допомагає вияснити, чи немає в молочній залозі злоякісного захворювання. Як стверджують спеціалісти, безпосередньо перед мамографією слід проводити ретельний лікарський огляд, який дозволяє визначити відхилення від норми пальпаторно. Завдяки цьому зростає якість проведеної процедури. Хоч рідко, але бувають все ж окремі випадки, коли мамограма може не виявити раковий осередок, який буде виявлений при лікарському огляді. Широко увійшов в практику також цитологічний метод, при якому, розглядається під мікроскопом взятий зі слизової оболонки мазок, що сприяє виявленню змінених клітин та визначити, на якій стадії переродження вони знаходяться. Найменші зміни легеневої тканини виявляються такими методами дослідження, як флюорографія та пошарова томографія. Відхилення в печінці, нирках, селезінці, щитоподібній та підшлунковій залозі виявляє ультразвукова діагностика.

В останні роки для лікування онкологічних хворих в всьому світі широко застосовується імунотерапія, посилююча захисні сили організму. Значно змінилася традиційна хірургія – тепер проводиться більше число операцій, при яких уражений орган не видаляється цілком, як колись, а зберігається, наприклад при раку молочної залози – одному із самих розповсюджених захворювань. Успішно застосовується в хірургії кріодеструкція – операція з використанням «виморожування» уражених тканин рідким азотом, лазерні методики, в їх числі фотодинамічна терапія – знищення ракових клітин червоним кольором, а також локальна гіпертермія – впливати на пухлину місцево температурою 42-43 градуси, при якій клітини гинуть. Удосконалюються методи променевої терапії, бурно розвивається і хіміотерапія. Суть цих змін в тому, щоб зробити їх менш важкими для хворого, але більш ефективними в ураженні власно ракової тканини.

Для росту злоякісної тканини необхідно, щоб в самій пухлині виникла нова сітка кровоносних судин. Без них пухлина неминуче відмирає. Судинний фактор виділяється самими пухлинними клітинами. В онкології виникло нове наукове направлення, пов’язане з пошуком методів, які уповільнюють процес виникнення нових судин в пухлині. Наукою також створений ряд методів, які дозволяють вмішуватися в процес метастазування з ціллю знищити злоякісні клітини природним, «безкровним» шляхом. Це потребує подальшої розробки новітніх, менш токсичних ліків, які людина могла б приймати все життя.

Основним критерієм ефективності лікування в онкології є так звана п’ятирічна виживаємість. Якщо за цей період хвороба не рецидивує, рак рахується виліковним, тому що після п’яти років рецидиви бувають у небагатьох ракових хворих. Загальна цифра п’ятирічної виживаємості в США близько до 50%.

Проблема, про яку з болем та тривогою говорять лікарі – онкологи – це збільшення в останні роки числа різних цілителів, екстрасенсів та самодіяльних лікарів, які за великі гроші обіцяють зцілення від всього на світі. Нажаль, всі ці обіцянки не збуваються, а час безнадійно втрачений. Правда, на сотні випадків невдалих див часом приходиться один-два випадки казкового зцілення від самих неймовірних снадобій та маніпуляцій. Але ми всі знаємо, що в онкології можливі і помилки в діагнозі (називають цифру – до 10%), а також можливі випадки удаваної неймовірної мобілізації сил у самого пацієнта, перемагають хворобу. Відомо біля 600 хворих раком, у яких відмічено самовиліковування. Такі історії в пам’яті не тільки лікарів, їх залюбки розповідають самі хворі. Це зайвий раз нагадує нам, що наука не все виявила в тайнах людського організму та його можливостях.

Досвідчені спеціалісти відмічають важність сили духу та характеру людини в боротьбі з такою хворобою, якою являється рак. Місяці та роки лікування – це справді боротьба, виснажлива, важка, яка потребує обмежень та самодисципліни. Вчені виділяють важливу деталь: чим оптимістичніший пацієнт, чим більше він цінує життя, зберігає віру в зцілення та не замикається в своїй біді, тим шансів у нього більше. Природа дала людині солідний запас міцності.

Дані науки говорять про те, що якщо провести хірургічне втручання, наприклад, при раку шлунку в той період, коли пухлина вийшла за межі слизової шлунку, тоді забезпечено 100% ви здоровлення. Коли вражено підслизову оболонку успіх, відмічається в 93% випадків. Проникнення пухлини в м’язовий прошарок знижує число виздоровлень до 70%, а при ураженні всієї стінки шлунку вдається врятувати всього 20% хворих. Рання  діагностика можлива. Ракова хвороба дає немалу фору в часі. Уявлення про швидке прогресування раку базується головним чином на спостереженнях за хворими, у яких пухлина досягає в момент її виявлення значних розмірів. В теперішній час встановлено, що скритий період, коли пухлина веде себе відносно спокійно і коли лікарське втручання в принципі може забезпечити найбільший ефект, займає від 4 до 12 років і більше.

Ми ще не можемо сказати, що рак переможений. Однак сама ця цифра – 50% виздоровлення – говорить про рівність сил. А те, що рівність буде переломлено в бік життя, сумнівів вже не виникає.Создан 30 янв 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником