Комунальне некомерційне підприємство 'ПОЛІКЛІНІЧНЕ ОБ`ЄДНАННЯ' Міської ради міста Кропивницького'


ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ - НЕ ВИРОК!
14 листопада - Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом — це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Проводиться щорічно 14 листопада — дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року. Завдячуючи діяльності IDF (Міжнародної діабетичної Федерації), Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу і об'єднує діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення. 

Цукровий діабет - це порушення обміну речовин, при якому не відбувається нормального засвоєння клітинами організму цукру (глюкози) з крові. Наслідком цього є порушення всіх видів обміну - жирового, білкового, вітамінного, мінерального. Із часом виникають ускладнення з боку нирок, печінки, серцево-судинної системи, органів травлення та ін. Суть цього зводиться до одного, найважливішого - у людини хронічно підвищується цукор в крові. Значить, якщо домогтися, щоб цукор не підвищувався, то захворювання якби не буде, точніше, не буде небезпечних наслідків, тобто діабетичних ускладнень.

Факторами ризику виникнення цукрового діабету є спадковість, надлишкова маса тіла, переїдання, особливо зловживання солодким, шлідливі звички (куріння, алкоголь), різні інфекції, атеросклероз, подагра, захворювання підшлункової залози, інших ендокринних органів, печінки та ін.

За даними ВООЗ у світі зареєстровано 175 млн хворих на діабет. У 2025 році їх буде вже 340 млн. Із загального числа хворих на діабет близько 5% - цукровий діабет 1 типу, а 95% - цукровий діабет 2 типу. По суті, це два абсолютно різних, діаметрально протилежних за причин розвитку захворювання, у яких є один загальний симптом – підвищення цукру в крові.

Симптоми цукрового діабету відрізняються при діабеті I типу  та діабеті II типу. Іноді, може не бути взагалі ніяких симптомів, і цукровий діабет визначають, наприклад, звертаючись до офтальмолога при огляді очного дна, або до хірурга з тривало незаживаючими ранами. Але існує комплекс симптомів цукрового діабету, характерних для діабету обох типів.

Вираженість симптомів залежить від ступеня зниження секреції інсуліну, тривалості захворювання та індивідуальних особливостей хворого.

                                                 

Симптоми:

 1. Підвищена спрага і часте сечовипускання.
 2. Сухість шкірних покривів.
 3. Втрата ваги.
 4. Судоми литкових м’язів.
 5. Порушення зору.
 6. Свербіж шкіри.
 7. Стомлюваність або сонливість.
 8. Повільне загоєння  ран.

 

При наявності хоча б декількох з цих симптомів потрібно звернутися до лікаря!

 

Треба регулярно перевіряти свій рівень глюкози  у крові, ЯКЩО:


 • вам за 40;
 • ви маєте зайву вагу;
 • серед  ваших родичів є хворі на діабет.

Кожна людина повинна раз на рік робити аналіз крові "на цукор".

Нормальний рівень глюкози у крові натщесерце - не більше ніж 5,5 ммоль/л.

                

 Що  робити,  якщо  у  Вас  виявлено  діабет?


Як тільки лікар-ендокринолог поставив Вам діагноз цукровий діабет, відразу приступайте до лікування та контролю захворювання, тому що лікування і контроль є нерозривним комплексом заходів, спрямованих на підтримку Вашого організму в нормальному стані.

          

Основні напрями боротьби з цукровим діабетом:

 • активний спосіб життя;
 • контроль за показниками глюкози крові;
 • своєчасне лікування;
 • вирішення проблемних психологічних моментів;
 • здорове раціональне харчування;
 • скорочення факторів ризику:
 • кинути курити;
 • підтримувати артеріальний тиск у межах норми;
 • нормалізувати і підтримувати своювагу в межах норми;
 • лікувати супутні захворювання.

Якісний контроль цукрового діабету передбачає нормальні або близькі до нормальних показники обміну речовин, а також добре самопочуття.

Найефективніший спосіб самоконтролю – це регулярне визначення рівня глюкози в крові за допомогою глюкометра або тест-смужок для візуального контролю.


Чи  небезпечний  цукровий  діабет?


Украй важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень – це тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). При високому рівні цукру в крові в першу чергу страждають дрібні кровоносні судини й нерви всього організму.

Але розвиткові ускладнень цукрового діабету можна запобігти. Результати клінічних досліджень доводять, що за умови дотримання нормальних показників глюкози і холестерину у крові та артеріального тиску, пацієнт може уникнути виникнення і прогресування цих ускладнень і жити повноцінним життям.

Допомогти собі в цьому може лише сам пацієнт. Робота з лікарем, дотримання дієтичних рекомендацій і вдосконалення навиків догляду за собою – найкращий спосіб управляти діабетом.

Щоб впоратися з діабетом в різних життєвих ситуаціях та позитивно ставитись до хвороби, необхідно пройти навчання в «Школі діабету», яка працює на базі ЦМЛ.

 

Хворіти на діабет - все одно, що вести машину по швидкісній дорозі -

треба просто знати правила руху.Создан 13 ноя 2014  Комментарии       
Всего 1, последний 5 лет назад
boligolovv 14 ноя 2014 ответить
хороший сайт
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником